Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 lipca 2019 r.
15:58

Landart Festiwal 2019. "Niebawem możemy się zdziwić, że żyjemy na pustyni, bez roślin i wody"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
5 lipca 2019 18:00
Ubiegłoroczna edycja festiwalu
Ubiegłoroczna edycja festiwalu (fot. archiwum)

To jedyny taki festiwal w Polsce. I kolejny już raz odbywa się nad Bugiem. Ponad 20 artystów z całego świata przez następne dni stworzy tu swoje landarty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po to, aby 13 lipca obejrzeć je w naturalnym nadbużańskim krajobrazie podczas wernisażowego spaceru. Zawdzięczamy to Fundacji Latająca Ryba z Lublina, która kilka lat temu upodobała sobie to miejsce i już tak zostało.

– Byliśmy w różnych miejscach, w Kazimierzu Dolnym i na Roztoczu, ale tutaj poczuliśmy inną energię, a ona jest zwrotna. My coś dajemy i nagle ktoś nam też coś daje – mówi Barbara Luszawska z fundacji. – To jest prawdziwe, naturalne miejsce, nie ma tu fałszu i blichtru. Dobrze się tutaj czujemy – wtóruje jej Jarosław Koziara, pomysłodawca.

Hasłem dziewiątej już odsłony Landart Festiwalu jest ogród. – Ta idea jest bardzo ważna, bo jeśli obserwujemy rzeczywistość i to jak ona się zmienia, jak bardzo człowiek destrukcyjnie wpływa na jej kształt, jak zmienia się klimat, to ten biblijny raj dąży to tego raju utraconego – opowiada Koziara. – Niebawem możemy się zdziwić że żyjemy na pustyni, bez roślin i wody. Myślę że ta refleksja powinna nam towarzyszyć. A sztuka w naturze jest doskonałą formą do takiej refleksji – uważa artysta.

Ponad 20 artystów będzie tworzyć swoje instalacje w oparciu o naturalne elementy. – Mamy dwie lokalizacje. Jedna to miejsce nad Bugiem w miejscowości Stare Buczyce, a druga to przestrzeń za Zamkiem Biskupim w Janowie Podlaskim – precyzują  organizatorzy.

Prace które powstaną, zostaną w krajobrazie, tak jak w poprzednich edycjach. – Wiele tych dzieł ma teraz charakter efemeryczny, ale nadal żyje. Nie mamy pretensji do nieśmiertelności, bo wszystko co kreujemy , kiedyś zniknie. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Niektóre prace pięknie się starzeją. To etui w postaci natury jest wartością dodaną – przekonuje Koziara.

Na środowej konferencji w Białej Podlaskiej była już dwójka artystów z Holandii. – Mam taki plan z tyłu głowy, aby wykorzystać stare gobeliny. O ile takie uda mi się pozyskać – przyznaje Karin von der Molen. – Jestem otwarta na to, co znajdę. Lubię taką sztukę w plenerze, bo to nie jest ani muzeum, ani galeria. Można po prostu iść obok i być oczarowanym – uważa artystka. Z kolei, Pat von Boeckel stworzy pracę opartą o poemat Józefa Czechowicza.

Idea landartu stała się dobrze znana lokalnej społeczności. – Mamy tutaj doświadczonych widzów, wyedukowanych, którzy są nawet w stanie spierać na temat interpretacji jakiegoś dzieła – żartują organizatorzy. – Wiemy na przykład, że właściciele gospodarstw agroturystycznych kolekcjonują nasze plakaty i opowiadają turystom o festiwalu, nakierowują ich do naszych dzieł – zaznacza Koziara. Tegorocznemu festiwalu towarzyszy wiele innych wydarzeń. Będą na przykład warsztaty artystyczne dla dzieci, kulinarne z Karolem Okrasą, projekcje filmów oraz koncerty, m.in. zespołu Kroke. A kulminacją będzie spacer wernisażowy 13 lipca. Zbiórka o godz. 14.00 w Starych Buczycach, a następnie o godz. 17.00 na Zamku Biskupim.

Festiwal zyskał wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz od firmy Arche, właściciela Zamku Biskupiego.

Dokładny program wydarzeń:

5 lipca, piątek JANÓW PODLASKI, ZAMEK BISKUPI godz. 18.00 Mały Land Art/ inauguracja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży Spektakl Teatru Lalek Małe Mi/ wstęp wolny Zbiórka przy letnim grillu.

6–13 lipca BUBEL GRANNA 10.00 – 15.00: warsztaty artystyczne dla dzieci od lat 5 i młodzieży/ wiejska świetlica

6 lipca, sobota JANÓW PODLASKI, ZAMEK BISKUPI 18.00: wernisaż fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich/ podziemia Zamku

NOC KUPAŁY godz. 20.00: Mikroelementy, koncert/ łąka nad Bugiem za Dworkiem Łukowiska

11 lipca, czwartek JANÓW PODLASKI, ZAMEK BISKUPI ,,Ogrody Podlasia” warsztaty konkursowe szefów kuchni ARCHE Chef 2019 z Karolem Okrasą 15.00–17.00: warsztaty przy ogniskach przy wiatach 17.30: degustacja przygotowanych potraw dla publiczności / wstęp płatny 19.00: zakończenie konkursu

KINO PLENEROWE 21.00: projekcja filmu „Antropocen. Epoka człowieka” /wstęp wolny/ pokaz przedpremierowy

12 lipca, piątek JANÓW PODLASKI, ZAMEK BISKUPI 17.00: ,,Ogrody Epikura”– wykład filozoficzny dr. Marcina Fabjańskiego/ wstęp wolny, park Zamku 20.00: koncert Caratitis Capitata/ Paweł Szamburski/Salony Historyczne Zamku/ wstęp wolny

13 lipca, sobota WERNISAŻ 14.00: I etap ,start – Stare Buczyce/ skręt z drogi Janów Podlaski–Gnojno 17.00: II etap, teren przy Zamku Biskupim/ zbiórka przy schodach

KONCERT 20.30: koncert zespołu Kroke/ Zamek Biskupi /wstęp wolny Jerzy Bawoł – akordeon/ Tomasz Kukurba – altówka/Tomasz Lato – kontrabas

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28